Studenckie czasopisma naukowe pozwalają nie tylko na doskonalenie umiejętności badawczych i managerskich młodych adeptów nauki, zdobywanie doświadczenia i nawiązywanie wartościowych znajomości w określonej branży, ale także promowanie wysokiej jakości wiedzy i oryginalnych wyników badań oraz zabieranie głosu w ważnych i aktualnych dyskusjach, a poprzez to kształtowanie poszczególnych dziedzin nauki. Ponadto podkreślają prestiż danej instytucji (np. wydziału, instytutu) i stwarzają warunki rozwoju zainteresowań studentów, wskazując im interesujące obszary wiedzy.
Czasopisma studenckie mogą być w pełni profesjonalne, tj. korzystać z systemów do zarządzania procesami wydawniczymi, programów antyplagiatowych, recenzji w systemie double-blind peer review, identyfikatorów cyfrowych, wreszcie – aplikować o indeksację w ważnych bazach i zyskiwać cytowania. Z profesjonalnego oprogramowania w swojej pracy redakcyjnej korzystają już dwa czasopisma studenckie UŁ: „Paragraf. Studia z Prawa i Administracji” i Studencki Magazyn Biznesowy „Biznesmaniak”. Obie redakcje przeszły szkolenie z zakresu obsługi platformy czasopism UŁ.
Z okazji premiery pierwszego numeru czasopisma naukowego „Paragraf. Studia z Prawa i Administracji”, półrocznika działającego przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, na łamach którego publikowane są wyłącznie recenzowane oryginalne opracowania naukowe z zakresu prawa i administracji oraz prace interdyscyplinarne z pogranicza nauk prawnych, humanistycznych i społecznych, zapraszamy do zapoznania się również z innymi tytułami WUŁ tworzonymi przez zdolnych studentów.
Paragraf. Studia z Prawa i Administracji
Girol'amo (strona w przygotowaniu)
Materiał: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Redakcja: Iwona Ptaszek-Zielińska, Centrum Promocji UŁ