Biznes potrzebuje narzędzi do efektywnego zarządzania wodą

Problematyka ochrony zasobów naturalnych staje się ważnym elementem zarządzania organizacjami. Trudno wyobrazić sobie możliwość realizacji celów biznesowych czy dostarczania wysokiej jakości usług komunalnych bez korzystania z wody czy energii. Lista zasobów, od jakich uzależniona jest gospodarka, jest długa i z pewnością pojawia się na niej woda. A jak woda jest użytkowana w organizacji i co można zrobić, żeby zoptymalizować jej pobór i konsumpcję? To coraz ważniejsze zagadnienie dla większości organizacji zarówno z sektora biznesowego i publicznego. Odpowiedzią na to wyzwanie był projekt Smart Water Domain, w realizację którego zaangażowany był zespół naukowców z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego – dr hab. T. Bartosz Kalinowski, prof. UŁ, dr Agata Rudnicka i dr Piotr Sosnowski.

Ryzyko braku wody i rosnąca presja związana z racjonalnym jej wykorzystaniem powodują poważne wyzwanie zarówno dla sektora publicznego, odpowiedzialnego za dostawy wody i zaspokajanie potrzeb bytowo-przemysłowych, jak i sektora prywatnego, który musi dbać o ciągłość działania. Dotyczy to w pierwszej kolejności organizacji, które funkcjonują na obszarach, gdzie woda może stać się zasobem deficytowym oraz narażonych na nagłe zjawiska pogodowe, które mogą zaburzać normalną działalność. Wdrażanie praktyk ponownego wykorzystania wody i współpraca pomiędzy sektorami mogą ułatwić adaptację do zmieniających się warunków i ograniczać negatywne wpływy środowiskowe. Stąd wziął się pomysł na wypracowanie praktycznych narzędzi zarządzania, jakie pomóc mogą w określeniu sytuacji wyjściowej danego podmiotu oraz zaplanować działania służące oszczędzaniu wody, w tym poprzez zamykanie obiegów. Dyskusja o tym, jak zarządzać zasobami wodnymi nie jest łatwa i wiąże się z różnymi wyzwaniami, jak chociażby ograniczenia technologiczne czy postawy społeczne.

Dlatego tak istotne jest wypracowywanie rozwiązań, dzięki którym osoby zarządzające tym obszarem w organizacjach publicznych i przedsiębiorstwach, nie tylko dostrzegały wagę problemu, ale przede wszystkim otrzymały narzędzia, które przeprowadzą je przez proces planowania i wdrażania działań, takich jak np. oszczędzanie wody przez zamykanie jej obiegów

zauważa kierownik projektu Smart Water Domain  w UŁ, dr hab. T. Bartosz Kalinowski, prof. UŁ.


Projekt Smart Water Domain prezentuje wyniki prac w dwóch formach - Narzędzia wspomagania decyzji w zakresie zarządzania zasobami wody oraz Poradnika zarządzania zasobami wody dla administracji publicznej.

Narzędzie wspomagania decyzji w zakresie zarządzania zasobami wody przeprowadza przez proces wdrażania zmian organizacyjnych, aby efektywnie pozyskiwać i użytkować wodę, w tym poprzez zamykanie obiegów wody z uwzględnieniem obecnej sytuacji oraz zaangażowania interesariuszy. Może być stosowane zarówno przez organizacje publiczne, jak i biznesowe.

Poradnik zarządzania zasobami wody dla administracji publicznej służy przygotowaniu instytucji publicznych do bardziej świadomego i zorganizowanego zarządzania zasobami wody w postaci prostych zasad i instrukcji, które można rozważyć na różnych etapach zarządzania, w tym projektowania rozwiązań czy realizacji projektów. 

Obie propozycje dają szansę na przyjrzenie się temu czy i jak woda jako zasób uwzględniana jest w procesach decyzyjnych oraz na ile organizacja gotowa jest na zarządzanie wodą w dłuższym horyzoncie. Chodzi o to, aby osoby zarządzające zrozumiały wzajemne powiązania pomiędzy celami biznesowymi czy społecznymi i zależnością od zasobów wodnych. Narzędzia wypracowane w projekcie zachęcają do refleksji nad podejściem do działań na rzecz środowiska, zmapowania obszarów wrażliwych w całych łańcuchach wartości i gromadzenia danych pozwalających ograniczać obszar niepewności dotyczący zasobów wodnych

dodaje dr Agata Rudnicka, członkini zespołu projektowego.

Wypracowane narzędzia i materiały:

Zespół projektowy z WZ UŁ

Cały zespół projektowy

Redakcja: Wydział Zarządzania UŁ