WYDARZENIA GŁÓWNE W PROGRAMIE OBCHODÓW 20-LECIA WZ
12 i 13 czerwca 2014 r. na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego odbył się Zjazd Dziekanów wydziałów ekonomii i zarządzania polskich uczelni publicznych pod hasłem „Perspektywy kształcenia w ekonomii i zarządzaniu”. Wydarzenie było jednym z kluczowych elementów obchodów Jubileuszu 20-lecia Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, który jest świętem całej społeczności wydziałowej.
W dwudniowych obradach wzięli udział dziekani i prodziekani wydziałów zarządzania i ekonomicznych uczelni publicznych w Polsce (UW, SGH, UG, US, SGGW, UMK, KUL, UMCS, AGH, PŁ, PW, UE w Krakowie, UE w Katowicach, UE we Wrocławiu i in.), przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskiej Komisji Akredytacyjnej, środowisk opiniotwórczych, pracodawców i instytucji wspierających.
Zjazd Dziekanów rozpoczął wykład inauguracyjny gościa specjalnego, eksperta w dziedzinie zarządzania i twórcy teorii metafor prof. Garetha Morgana z York University pt.: Complexity, Turbulence and Change: Some Implications for Business Education.
Pierwsza sesja koncentrowała się wokół wyzwań stojących przed jakością kształcenia na polskich uczelniach. W dyskusji nad systemami jakości kształcenia, które mogą stanowić wyróżnik i decydować o przewadze konkurencyjnej uczelni ważny głos zabrał m.in. prof. Marek Lisiński z Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
W programie obrad znalazła się także debata z przedstawicielami środowiska pracodawców (z udziałem przedstawicieli PwC, E&Y, KPMG, Skanska), którzy opowiedzieli o swoich oczekiwaniach wobec absolwentów kierunków ekonomicznych i zarządzania. Przedstawiciele praktyki gospodarczej zgodzili się w kliku kwestiach: pracodawcy potrzebują absolwentów, dla których nauka nie stanowi problemu, otwartych na nowe wyzwania, kreatywnych, z ukształtowanymi wartościami i postawą etyczną, ze znajomością języków obcych. Warto podkreślić, że z ich wypowiedzi wynikało, iż rynek pracy nie zawsze potrzebuje „gotowych” specjalistów w każdej dziedzinie, ale osób które chcą uzupełniać wiedzę i zdobywać nowe umiejętności.
Panel dyskusyjny dotyczący związków kształcenia z praktyką podsumowała Dziekan Wydziału Zarządzania, która jednoznacznie wskazała na konieczność zacieśniania tych relacji, ale tylko jeśli obie strony wykażą odpowiedni stopień zaangażowania. Wina za niedostosowanie programów nauczania do potrzeb rynku pracy nie leży tylko i wyłącznie po stronie środowiska akademickiego, mówiła prof. Ewa Walińska, gdyż przedstawiciele praktyki gospodarczej, którym zależy na uzyskaniu długofalowych efektów powinni także zaangażować się w proces projektowania oferty dydaktycznej i sposobu prowadzenia zajęć.
Drugi dzień Zjazdu zakończyła sesja poświęcona problemom finansowania szkół wyższych, w której nie zabrakło trudnych pytań dotyczących m.in. dydaktyki, finansowania badań naukowych młodej kadry dydaktycznej czy odpłatności za drugi kierunek studiów. Adresatem tych pytań był Sekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Marek Ratajczak, który zaakcentował potrzebę dalszych reform systemu finansowania polskiego szkolnictwa wyższego.
Obrady Dziekanów podsumowała prof. Ewa Walińska, Dziekan Wydziału Zarządzania UŁ, która podziękowała za aktywny udział wszystkim obecnym na sali przedstawicielom wydziałów zarządzania i ekonomicznych polskich uczelni publicznych. Pani Dziekan podkreśliła, że Zjazd Dziekanów był momentem, w którym Wydział Zarządzania UŁ może pochwalić się osiągnięciami zarówno z zakresu kształcenia, jak i w obszarze naukowym, w tym wyróżniającą oceną instytucjonalną i kategorią naukową A, co stanowi podstawę do dalszego rozwoju mającego na celu umacnianie jego pozycji na mapie ośrodków akademickich w Polsce. Spotkanie stanowiło dla wszystkich uczestników doskonałą okazję do dyskusji nad kierunkiem rozwoju kształcenia akademickiego w zakresie zarządzania i ekonomii w okresie dynamicznych zmian zachodzących w otoczeniu szkół wyższych w Polsce.
Powitanie gości Zjazdu Dziekanów przez Dziekana Wydziału Zarządzania prof. dr hab. Ewę Walińską
Powitanie gości Zjazdu Dziekanów przez Rektora Uniwersytetu Łódzkiego prof. dr hab. Włodziemierza Nykiela
Powitanie gości Zjazdu Dziekanów przez Prorektora Uniwersytetu Łódzkiego prof. Jarosława Płuciennika
Powitanie gości Zjazdu Dziekanów przez Dziekana Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego prof. Pawła Starostę
Poniżej publikujemy listy gratulacyjne, które otrzymaliśmy podczas Zjazdu Dziekanów:
Pliki do pobrania
- List od Dziekana i społeczności akademickiej Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach
- List od Dziekana i Rady Wydziału Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
- List od Dziekana Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej
- List od Dziekana i społeczności Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Opolskiego
- List od Dziekana Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Rzeszowskiego
- List od Dziekana Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
- List od Kolegium Dziekańskiego Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego
- List od Dziekana, Prodziekanów i pracowników Wydziału Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu Zielonogórskiego
1 października 2014 r. odbyło się Seminarium „Edukacja i biznes – 20 lat doświadczeń WZ". Poniżej publikujemy listy gratulacyjne, które otrzymaliśmy od uczestników seminarium:
Pliki do pobrania
- List od JM Rektora Uniwersytetu Łódzkiego prof. Włodzimierza Nykiela
- List od Przewodniczącego Komitetu Nauk Organizacji i Zarządzania Polskiej Akademii Nauk
- List od prof. Henryka Mruka, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
- List od Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi
- List od Prezesa Regionalnei Rady Krajowej Izby Biegłych Rewidentów
- List od Dyrektora Regionu Bankowości Detalicznej PKO Banku Polskiego
Inauguracja roku akademickiego 2014/15 połączona z uroczystościami dla pracowników Uniwersytetu Łódzkiego „20 lat minęło – retrospekcje i wspomnienia” odbyła się 29.09.2014 r.
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE OBCHODOM 20-LECIA WZ
Cykl spotkań "Ścieżki Kariery" z wybranymi absolwentami Wydziału Zarządzania – menedżerami, którzy rozwijają kariery w logistyce i zarządzaniu łańcuchem dostaw (marzec-grudzień 2014)
"Praktyczne studia" to konkurs skierowany do studentów Wydziału Zarządzania UŁ I i II stopnia studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, w którym nagrodami są płatne praktyki.
Konkurs powstał w odpowiedzi na konieczność dostosowywania nabywanych przez studentów umiejętności do potrzeb rynku pracy, a jego konsekwencją jest zacieśnianie współpracy pomiędzy uczelnią wyższą a światem biznesu.
Poprzez Konkurs aktywni studenci Wydziału Zarządzania mogą wygrać płatne, merytoryczne praktyki w firmach oraz instytucjach finansowych w regionie łódzkim. Wygrana w konkursie stwarza szansę zdobycia cennych doświadczeń zawodowych, które zwiększają ich konkurencyjność na rynku pracy.
Fundatorzy Praktyk otrzymują możliwość zawarcia w zadaniu konkursowym zagadnień związanych z funkcjonowaniem firmy, zyskują bardzo dobrych stażystów i pracowników oraz potwierdzają swoją społeczną wrażliwość i odpowiedzialność.
W 2013 roku zrealizowaliśmy dwie edycje konkursu, dzięki któremu aktywni studenci Wydziału Zarządzania mogli wygrać płatne, merytoryczne praktyki. Fundatorami praktyk w poprzednich edycjach Konkursu byli: Atlas, HRP Group, Infosys, PKO Bank Polski.
Studenci III roku kierunku Business Management Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego wraz ze studentami Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi łączą siły!
Przygotowujemy niepowtarzalne wydarzenie! Już 29 maja 2014 na patio Wydziału Zarządzania UŁ będziecie mogli poznać niezwykłe prace studentów łódzkiej ASP. Autorskie pokazy ubiorów, wystawy biżuterii oraz tkanin, ekspozycje mebli, projekcje grafik, ciekawe warsztaty i wiele innych!
__________________________________________________________
H A R M O N O G R A M
10:00 – Rozpoczęcie imprezy
10:15 – Warsztaty na temat Personal Branding
12:00 – I Pokaz Mody Projektantów ASP
13:45 – Warsztaty na temat Personal Branding
15:30 – Warsztaty na temat Stylizacji
17:00 – II Pokaz Mody Projektantów ASP
18:30 – Losowanie nagród dla gości wydarzenia
Patronat nad wydarzeniem objęła Prezydent Miasta Łodzi p. Hanna Zdanowska
17 czerwca 2014r. odbyły się warsztaty "Rachunkowość i kontrola zarządcza sektora finansów publicznych w Polsce". Na warsztaty przybyli pracownicy sektora finansów publicznych, biegli rewidenci oraz pracownicy naukowi Uniwersytetów z Łodzi, Poznania, Wrocławia, Katowic. Warsztaty były współorganizowane przez Katedrę Rachunkowości Wydział Zarządzania UŁ oraz Krajową Izbę Biegłych Rewidentów.
W ramach warsztatów zostały wygłoszone prezentacje w trzech blokach tematycznych:
- Sesja I. Regulacje rachunkowości i sprawozdawczości w sektorze publicznym
- Sesja II. Rachunkowość zarządcza a kontrola zarządcza w sektorze publicznym
- Sesja III. Kontrola zarządcza, audyt wewnętrzny i audyt finansowy w sektorze finansów publicznych
17 czerwca 2014 r. odbyły się warsztaty "Rachunkowość i kontrola zarządcza sektora finansów publicznych w Polsce". Na warsztaty przybyli pracownicy sektora finansów publicznych, biegli rewidenci oraz pracownicy naukowi Uniwersytetów z Łodzi, Poznania, Wrocławia, Katowic. Warsztaty były współorganizowane przez Katedrę Rachunkowości Wydział Zarządzania UŁ oraz Krajową Izbę Biegłych Rewidentów.
W ramach warsztatów zostały wygłoszone prezentacje w trzech blokach tematycznych:
- Sesja I. Regulacje rachunkowości i sprawozdawczości w sektorze publicznym
- Sesja II. Rachunkowość zarządcza a kontrola zarządcza w sektorze publicznym
- Sesja III. Kontrola zarządcza, audyt wewnętrzny i audyt finansowy w sektorze finansów publicznych
Celem szkolenia jest przekazanie podstawowej wiedzy dotyczącej planowania i organizacji pracy, wskazanie różnorodnych możliwości pozyskania środków na rozwój biznesu, podkreślenie znaczenia działań marketingowych, jak również przekazanie elementarnej wiedzy dotyczącej podstaw księgowości. Całość programu gwarantuje szeroki rozwój umiejętności menadżerskich zapewniając tym samym lepsze przygotowanie do wejścia na konkurencyjny rynek małych i średnich przedsiębiorstw. W trakcie kursu dowiecie się Państwo krok po kroku jak napisać skuteczny biznesplan, jaką strategię rozwoju obrać czy też jakie działania marketingowe podjąć, aby firma miała szansę odnieść sukces na rynku.
Zajęcia będą odbywały się w następujących blokach tematycznych:
I. Podstawy prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania własną firmą
II. Rachunkowość w działalności gospodarczej
III. Biznesplan
Z okazji Jubileuszu 20-lecia goście Wydziału mieli możliwość wpisania się do naszej wirtualnej księgi pamiątkowej. Wszystkim osobom, które miały okazję złożyć swoje życzenia, chcielibyśmy serdecznie podziękować.
Dziękujemy za wspólne świętowanie Jubileuszu 20-lecia Wydziału Zarządzania!